Expondo Logo
Kræmmermarked
Køkkenapparater
Køkkenmøbler
Køkkenredskaber
Varmeholdelse
Køl og frys
Barudstyr
Slagteriudstyr
Industriopvaskere

Varenummer: EX10010730

|

Model: RCRO-1300

Røgeovn - 8 ovnriste

Udsalg
3.875,00 kr. 4.306,00 kr.
Tidsbegrænset tilbud 3.100,00 kr. ekskl. moms (25%) Vi udsteder nettofakturaer.

Laveste pris seneste 30 dage inden nedsættelsen: 4.306,00 kr.

Mængderabat

stk.
Rabat
pr. stk. (inkl. moms)
3+
3%
3.758,75 kr.
5+
6%
3.642,50 kr.
10+
8%
3.565,00 kr.
På lager
GRATIS LEVERING ca. onsdag 17. juni
Laveste pris garanteret
Royal Catering logo
Hovedfunktioner
  • stabil og hygiejnisk konstruktion af rustfrit stål
  • egnet til fisk og kød
  • 8 ovnriste
  • 1 fedtopsamlingsbakke (med udløb til fedtopsamlingsskål)
  • 1 fedtopsamlingsskål
Leveringsinformationer
Reservedele
Premium garanti
Brugsanvisning

Benny sidste år

Røgovn

Meget god kvalitet, meget godt lavet. Godt pris/ydelsesforhold. Jeg ville købe den igen når som helst.

Tekniske detaljer

Røgeovn - 8 ovnriste Røgeovn - 147 l - Royal Catering - 8 ovnriste
(8)
3.875,00 kr.
Røgeovn - 8 ovnriste
Udsalg
Vises i øjeblikket
(13)
3.689,00 kr.
Røgeovn - 147 l - Royal Catering - 8 ovnriste
Udsalg
Mål (LxBxH)
44 x 59 x 130 cm
45 x 60 x 132 cm
Afstand mellem grillriste
9 cm
9 cm
Antal gitterriste
8
8
Farve
sølv
sølv
Forsendelsesmål (LxBxH)
52.5 x 47 x 124 cm
52.5 x 46 x 124 cm
Sammenlign flere egenskaber

Leveret følger

  • Røgeovn RCRO-1300
  • 1 kaminrør
  • 8 x ovnriste
  • 1 fedtopsamlingsbakke (med udløb til fedtopsamlingsskål)
  • 1 fedtopsamlingsskål
  • 1 brændeskuffe
  • 1 regulatorenhed for temperatur og timer

Produktbeskrivelse

Friskrøget fisk er en absolut delikatesse som ikke blot kan købes på havnen. Også kød og pølser beholder den gode, røgede smag i flere uger.
Med røgeovn RCRO-1300 kan du selv gå igang med tilberedningen og traktere dine gæster med røgede madvarer. Røgede fødevarer bevarer den gode aroma længere da bakterierne slås ihjel under røgningen.
Røgeovnen måler 40 x 34 x 108 cm hvilket giver rigelig plads til fisk, pølser og kødvarer. Fødevarerne kan hænges på kroge eller lægges på de 8 ovnriste. Mindsteafstanden mellem ovnristene er 7 cm.
For at påbegynde røgningen skal brændeskuffen fyldes med røgesmuld eller træflis til at udvikle røgen. Derefter skal frontlågen lukkes. Brændeskuffen kan under røgningen påfyldes uden at åbne frontlågen. Dette gøres ved at trække påfyldningsrøret i siden ud, fylde det med røgespåner, skubbe tilbage og dreje.
Den ønskede temperatur kan indstilles på drejeknappen fra 0 - 135°C. Det store temperaturområde muliggør både varmrøgning og halvvarm røgning. Røgningens varighed indstilles på en timer. Et alarmsignal lyder når tiden er udløbet. Den maksimale røgetid er 120 minutter. Såfremt du ønsker længere tid, kan røgningsprocessen blot gentages.
På røgeovnens frontlåge befinder sig et letaflæseligt termometer der viser temperaturen både i celcius og fahrenheit. Det er således ikke nødvendigt at åbne frontlågen for at måle temperaturen.
Fedt der opstår i løbet af røgningen, løber via fedtopsamlingsbakken ned i fedtopsamlingsskålen. Fedtopsamlingsbakken beskytter brændeskuffen, varmelegemet og bunden mod fedt og urenheder. Skålen er nem at tage ud og tømme efter brug.
Røgeovnen er fabrikeret i førsteklasses rustfrit stål. Materialet er nemt at gøre rent og ekstra robust, således at ovnen bevarer sin skinnende overflade. Ovnens rengøringsvenlige overflade er ekstra hygiejnisk og derfor velegnet til fisk og kød.
Leveret følger udover røgeovnen et kaminrør, en fedtopsamlingsbakke, en fedtopsamlingsskål, et påfyldningsrør, en brændeskuffe, en temperaturregulator med timer og 8 ovnriste.

Om varemærket

Royal Catering logo
Professionelt køkkenudstyr designet til at maksimere effektivitet, pålidelighed og langsigtet forretningssucces.
Besøg Royal Caterings side Vis alle varer fra Royal Catering

Karaktergivninger og anmeldelser

4

Baseret på 8 karaktergivninger

Sorter efter :

sidste år Offentliggjort på Expondo Hungary

Røgovn

Meget god kvalitet, meget godt lavet. Godt pris/ydelsesforhold. Jeg ville købe den igen når som helst.

Vis den originale anmeldelse

sidste år Offentliggjort på Expondo Slovakia

Jeg elsker produktet, jeg overvejer at begynde at bruge det på små børn, katte, hunde, fantastisk produkt

Vis den originale anmeldelse

sidste år Offentliggjort på Expondo Finland

Ryger

En ryger, der gør sit arbejde, har indtil videre fungeret upåklageligt. en handel værd at prisen

Vis den originale anmeldelse

sidste år Offentliggjort på Expondo Netherlands

Ryger

Fremragende komplet ryger, jeg har brugt den 6 gange nu, med fantastiske resultater, temperaturen kan nemt reguleres. Jeg kan anbefale ham

Vis den originale anmeldelse

for 2 år siden Offentliggjort på Expondo Germany

Rygeovn 8 riste

Jeg er meget tilfreds, god kvalitet, rygning fungerer fantastisk!

Vis den originale anmeldelse

for 4 år siden Offentliggjort på Amazon Germany

Flot ovn

Velegnet til begyndere til at ryge fisk. Termostaten bør fastgøres til siden, så føleren ikke bevæger sig indenfor, når døren åbnes, så kunne pladsen udnyttes bedre. Desværre leveret beskadiget.

Vis den originale anmeldelse

for 4 år siden Offentliggjort på Expondo Germany

Meget dårligt lavet, ikke pengene værd

Kontrol ikke forseglet. Under rygeprocessen trænger fugt og røg ind i styreenheden. Dette slår sikringen ud. Resultatet er ganske godt, men skal finpudses lidt.

Vis den originale anmeldelse

for 5 år siden Offentliggjort på Expondo United Kingdom

Jo længere du kigger, jo større bliver skuffelsen.

Da dette produkt først ankom, havde jeg et godt førstehåndsindtryk. Men jo mere du ser på denne maskine, jo mere skuffet bliver du. På den enhed, jeg modtog, var der flere problemer; 1. Døren var revnet ved svejsningen 2. Temperaturmåler unøjagtig 3. Skorstenen er punktsvejset så den lækker 4. Skorstenen er skruet ovenpå, men der er ingen muffe mellem inder- og ydersiden, så væggene fyldes med røg. 5. Hvor termostaten kommer ind, skal kammeret have en slags tylle, så der kommer røg ind i området med elektricitet, hvilket er en brandfare. 6. Skorstenen har huller i bunden, hvor der ikke burde være 7. Termostaten er unøjagtig og afbryder før den ønskede temperatur nås. 8. Metallet er blevet meget groft skåret rundt om døren og efterlod en skarp kant. Her er 8 grunde til, at jeg vil returnere enheden. Det, der gør det værre, er, når du e-mailer for at klage, alt hvad du får tilbage, er en generisk kopi og indsæt-e-mail, der siger, at jeg kan få den ombyttet, hvis jeg ikke er tilfreds.

Vis den originale anmeldelse
DEN FØRSTE VALG AF PROFESJONELLE
Pålidelig ekspertise
SIDEN 2007
Betjerner millioner af kunder
I HELE EUROPA