Expondo Logo
Biludstyr
Værkstedsinventar
Svejseapparater
Elværktøj
Løftegrej
Renovering og byggeri
Trykluftværktøj
Lodning
Håndværktøj
Produktion
Vakuumpakkere
Frekvensomformere
Træværktøj
Metalværktøj
Personlige værnemidler
Motorer

Varenummer: EX10021417

|

Model: S-PLASMA50U

Plasmaskærer - 50 A - arbejdscyklus 60 % - 230 V - IGBT - HF-tænding

1.871,00 kr.
1.496,80 kr. ekskl. moms (25%) Vi udsteder nettofakturaer.

Mængderabat

stk.
Rabat
pr. stk. (inkl. moms)
3+
3%
1.814,87 kr.
5+
6%
1.758,74 kr.
10+
8%
1.721,32 kr.
Stamos Germany logo
Hovedfunktioner
  • Maks. skærestrøm 50 A ved en arbejdscyklus på 60 %
  • Overskueligt kontrolpanel med LED-display, manometer og drejeknap der også kan betjenes iført svejsehandsker
  • Moderne IGBT-inverterteknologi med HF-tænding
  • Pæne snit uden deformeringer op til 20 mm
  • Kompakt apparat med bærehåndtag
  • Bemærk: Dette produkt leveres uden netstik.
Leveringsinformationer
Reservedele
Premium garanti
Brugsanvisning

Antonio for 2 år siden

5 stjerner

Plasmaskæreren er perfekt og nem at bruge, kvaliteten er fremragende, jeg havde en plasmaskærer til samme pris, men den blev værre efter et år, så jeg tog denne. For nu har denne virket i omkring 6 måneder, og det er fantastisk, det fungerer uden problemer, det er let, det er bærbart, alle roserne for plasma- og expondo-butikken hurtig levering ankom efter 2 dage. Jeg behøvede ikke at kommunikere med personalet, men jeg tror på, at de også er kommunikative og hjælper med alt. Al ros til købmanden og produktet, og jeg anbefaler det til alle

Tilføj tilbehør

Tekniske detaljer

Plasmaskærer - 50 A - arbejdscyklus 60 % - 230 V - IGBT - HF-tænding Plasmaskærer - 125 A - 400 V - pilottænding Plasmaskærer - 85 A - 400 V - pilottænding CNC-plasmaskærer - 125 A - 400 V - pilottænding CNC-plasmaskærer - 85 A - 400 V - pilottænding Brugt CNC-plasmaskærer - 125 A - 400 V - pilottænding
(5)
1.871,00 kr.
Plasmaskærer - 50 A - arbejdscyklus 60 % - 230 V - IGBT - HF-tænding
Vises i øjeblikket
(15)
5.292,00 kr.
Plasmaskærer - 125 A - 400 V - pilottænding
Udsalg
(24)
3.874,00 kr.
Plasmaskærer - 85 A - 400 V - pilottænding
Udsalg
(16)
5.485,00 kr.
CNC-plasmaskærer - 125 A - 400 V - pilottænding
Udsalg
(15)
4.089,00 kr.
CNC-plasmaskærer - 85 A - 400 V - pilottænding
Udsalg
(1)
4.388,00 kr.
Brugt CNC-plasmaskærer - 125 A - 400 V - pilottænding
Udsalg
Brugt
Mål (LxBxH)
40 x 30 x 16 cm
70 x 27 x 47.5 cm
55 x 37 x 21 cm
70 x 27 x 47.5 cm
52 x 21 x 37 cm
70 x 27 x 47.5 cm
2T / 4T
Nej
Ja
Ja
Ja
Ja
Ja
Arbejdscyklus [%]
60
60
60
60
60
60
CNC
Nej
Nej
Nej
Ja
Ja
Ja
Effektfaktor
0.73
0.93
0.93
0.93
0.93
0.93
Sammenlign flere egenskaber

Leveret følger

  • Plasmaskærer S-PLASMA50U:
  • Plasmabrænder AG60 med slange (4 m)
  • Jordklemme (2 m)
  • Trykreduceringsventil
  • Brugsanvisning

Produktbeskrivelse

Kompakt plasmaskærer med IGBT-teknologi

Med plasmaskæreren fra Stamos Germany har du alt under kontrol. På det overskuelige kontrolpanel med LED og manometer har du fuldt overblik over alle parametre. Indstil trykket og skærestrømmen alt efter hvad du har brug for. Med den rigtige indstilling kan du hurtigt og præcist skære i forskellige metaller som stål, rustfrit stål, kobber eller aluminium.

Effektiv plasmaskærer der overbeviser med sine rene snitkanter

Skærestrømmen kan reguleres på en drejeknap mellem 20 og 50 A. Alle værdierne vises tydeligt på LED-displayet. Ved maks. ydelse kan plasmaskæreren bearbejde 20 mm tykt arbejdsmateriale.
Reguleringen af lufttrykket er udstyret med en låsemekanisme. Dette forhindrer utilsigtet ændring af lufttrykket. Den aktuelle værdi kan hele tiden aflæses på manometeret. En optimal afstemt kombination af lufttrykket og skærestrømmen giver rene snit med en høj præcision.
IGBT-inverteren frembringer en høj udgangsspænding via PWM-teknologi og reducerer samtidig plasmaskærerens mål og vægt betragteligt. Og den kompakte plasmaskærer med bærehank kan anvendes overalt. Plasmaskæreren er perfekt til byggepladser, værksteder og reparation af gelændere.
Plasmaskæreren tændes med højfrekvens og pilotlysbuen kan også gennemskære gitre og riste. For at der ikke skal opstå oxidering og deformering af arbejdsmaterialet, har apparatet en luftefterstrømningstid på 5 eller 10 sek. Luften puster skærefugen ren og samtidig afkøles skærebrænderen. Plasmaskæreren er udstyret med en effektiv ventilatorafkøling for at undgå overophedning.
Plasmaskæreren fra Stamos Germany tilsluttes 230 V med strømkablet der måler 2 m. Plasmaskæreren er perfekt på autoværkstedet, indenfor jern- og metalområdet og industriel produktion. Den kan også bruges af hobbyhåndværkere til reparations- og renoveringsprojekter.
Bemærk: Dette produkt leveres uden netstik.

Om varemærket

Stamos Germany logo
Præcisionssvejsnings- og metalbearbejdningsudstyr designet til kompromisløs ydeevne i professionelle miljøer.
Vis alle varer fra Stamos Germany

Karaktergivninger og anmeldelser

3.2

Baseret på 5 karaktergivninger

Sorter efter :

for 2 år siden Offentliggjort på Expondo Croatia

5 stjerner

Plasmaskæreren er perfekt og nem at bruge, kvaliteten er fremragende, jeg havde en plasmaskærer til samme pris, men den blev værre efter et år, så jeg tog denne. For nu har denne virket i omkring 6 måneder, og det er fantastisk, det fungerer uden problemer, det er let, det er bærbart, alle roserne for plasma- og expondo-butikken hurtig levering ankom efter 2 dage. Jeg behøvede ikke at kommunikere med personalet, men jeg tror på, at de også er kommunikative og hjælper med alt. Al ros til købmanden og produktet, og jeg anbefaler det til alle

Vis den originale anmeldelse

for 2 år siden Offentliggjort på Expondo Sweden

PLASMASKÆRER

VIRKER FANTASTISK I TYND PLAD FRA 0,5MM -4MM SKÆRET GODT LET AT OPSÆTTE

Vis den originale anmeldelse

for 2 år siden Offentliggjort på Expondo France

Plasmaskærer - 50A - 100 % duty cycle - 230V - IGBT - HF tænding

Hurtigt modtaget Bemærk venligst ingen 220 stik på strømforsyningen

Vis den originale anmeldelse

for 2 år siden Offentliggjort på Expondo Netherlands

Brugt i ufuldstændigt produkt!

De sendte mig et returneret produkt uden original æske og uden strømstik! Hvordan forventer de at jeg skal bruge den uden stik??? Jeg betalte for nyt produkt og ikke brugt!

Vis den originale anmeldelse

for 2 år siden Offentliggjort på Expondo Italy

manglende strømstik

Desværre nåede jeg ikke engang at prøve det!! når pakken er åbnet er der en uvelkommen overraskelse!!!...strømkabel uden stikkontakt!! sikke en skam! færdig med det samme!!!

Vis den originale anmeldelse
DEN FØRSTE VALG AF PROFESJONELLE
Pålidelig ekspertise
SIDEN 2007
Betjerner millioner af kunder
I HELE EUROPA